Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 4/2021

W numerze 4/2021 „Poradnika” polecamy m.in. omówienie sylwetek literackich: T. Karpowicza, L.J. Kerna czy m. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, artykuł o nowych zawodach związanych z mediami oraz wspomnienia o postaciach poznańskiej kultury.

okładka: Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny nr 4/2021; z lewej strony dwie czerwone linie łączące się na dole oraz tekst: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury

 

W ostatnim numerze „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego” w 2021 roku polecamy artykuł Mikołaja Paczkowskiego pt. „Tymoteusz Karpowicz: (nie)możliwości poezji” – z okazji przypadającej w grudniu setnej rocznicy urodzin Tymoteusza Karpowicza, wybitnego poety i prozaika.

Kolejny artykuł w cyklu „Środowisko wielkopolskiej kultury” zawiera wspomnienia Jana Janusza Tycnera, związane ze znanymi postaciami poznańskiej kultury, m.in. Krystyną Feldman, Romanem Kordzińskim, Milanem Kwiatkowskim czy Romanem Wilhelmim.

Następny artykuł przedstawia zawody związane z nowymi mediami, np. influencer, youtuber, vloger oraz powody ich atrakcyjności przy wyborze sposobu na życie przez młodych ludzi.

W opracowaniach osobowych omawiamy sylwetki: Ludwika Jerzego Kerna – poety, pisarza i satyryka w setną rocznicę urodzin oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej – w 130. rocznicę urodzin poetki, dramatopisarki i malarki.

Materiał metodyczny „Poznań – miasto śmiechu. Opowieść o satyrze poznańskiej” – to I część scenariusza zajęć bibliotecznych, który przekazuje wiedzę o satyrze poznańskiej i jej przedstawicielach, ze szczególnym uwzględnieniem sylwetki Henryka Derwicha – w setną rocznicę urodzin.

W ramach stałych rubryk prezentujemy: kwartalne kalendarium rocznic i wydarzeń, przegląd nowości książkowych dot. Wielkopolski, informacje o ciekawych imprezach kulturalnych realizowanych w bibliotekach publicznych woj. wielkopolskiego, wykaz publikacji prasowych dot. WBPiCAK w Poznaniu, a także Kronikę, czyli nagrody literackie i spis osób zmarłych – znaczących postaci literatury i kultury.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: