wydarzenie archiwalne
termin: 25 września — 25 września
miejsce: Poznań

Promocja „Miasteczka Poznań” nr 1/2023: spotkanie z Pawłem Fijałkowskim i Dorotą Abbe

25 września o godz. 18.00 zapraszamy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu przy ul. Prusa 3 na promocję nowego numeru pisma „Miasteczko Poznań” – 1/2023. Jest to już 49. numer periodyku, licząc od początku jego wydawania, czyli ponad 20 lat obecności na polskim rynku prasowym.

Na zdjęciu numer czasopisma "Miasteczko Poznań"
W programie wystąpienie Pawła Fijałkowskiego – historyka i archeologia, wieloletniego współpracownika pisma. W ubiegłym roku Fijałkowski był jednym z gości Festiwalu Miasteczka Poznań, zorganizowanego z okazji 20-lecia czasopisma. 12 grudnia 2022 w Atelier Wimar wygłosił wykład „Magnus Hirschfeld. Życie wbrew przeciwnościom”, który zebrał dużą publiczność.
W nowym numerze „Miasteczka Poznań” ukazał się kolejny artykuł Pawła Fijałkowskiego, zatytułowany „Żydzi, mieszczanie i szlachta we współczesnej Warszawie. Antagonizmy i powiązania”.
„Przygotuję półgodzinne wystąpienie, w którym opowiem o Warszawie w okresie staropolskim, moich badaniach nad warszawską społecznością żydowską w tym okresie i o relacjach między społecznościami tworzącymi zespół miejski w XVII-XVIII w.” – zapowiada badacz.
Następnie odbędzie się spotkanie z Dorotą Abbe, aktorką i twórczynią teatralną mieszkającą w Poznaniu. Będziemy rozmawiać o wątkach żydowskich stale obecnych w jej działalności scenicznej. W sierpniu 2021 roku w Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie artystka zaprezentowała autorski spektakl „Tutaj, czyli gdzie? Rzecz o (nie)pamięci”, który zrealizowała wraz z aktorem Piotrem Dąbrowskim i fotografem i aktorem Maciejem Zakrzewskim. W lutym 2022 roku Abbe zagrała w przedstawieniu Teatru Nowego w Poznaniu „Alte hajm / Stary dom” autorstwa Michaela Rubenfelda i Marcina Wierzchowskiego, a w marcu 2023 roku w krakowskim Teatrze BARAKAH zaprezentowała wraz z Michaelem Rubenfeldem ich autorskie przedstawienie „Jeszcze Polska nie zginęła” – w formie performatywnego czytania.
W nowym numerze „Miasteczka Poznań” ukazał się artykuł „Coś jest nie tak”, w którym można zapoznać się z zapisem fragmentu rozmowy z twórcami i młodzieżową publicznością po prezentacji spektaklu „Tutaj, czyli gdzie? Rzecz o (nie)pamięci” w Placówce 10 grudnia 2022 roku. Przedstawienie było również prezentowane w Pawilonie w ramach Festiwalu Miasteczka Poznań.
W tym numerze ukazał się również szkic Marka S. Bochniarza „Życie żydowskie w Polsce”, przybliżający działalność teatralną Michaela Rubenfelda w Polsce, w tym współpracę Rubenfelda z Dorotą Abbe nad przedstawieniem „Jeszcze Polska nie zginęła”. Spotkanie z Dorotą Abbe będzie połączone z projekcją fragmentów przedstawień teatralnych.
Prowadzenie: Marek S. Bochniarz
Organizator: Stowarzyszenie Miasteczko Poznań
Partner wydarzenia: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: