wydarzenie archiwalne
termin: 10 maja
miejsce: Poznań

Literacka dyskusja „O Wisławie Szymborskiej chwila…” z udziałem prof. Michała Rusinka i prof. Elżbiety Winieckiej

Wszystkich miłośników poezji Wisławy Szymborskiej oraz literatury polskiej serdecznie zapraszamy do udziału w literackiej dyskusji „O Wisławie Szymborskiej chwila…”, w której udział wezmą prof. Michał Rusinek oraz prof. Elżbieta Winiecka. To doskonała okazja, by poznać głębiej twórczość noblistki.

W spotkaniu, które odbędzie się 10 maja 2023 r. o godzinie 17.30 w Bibliotece Wojewódzkiej przy ul. Prusa 3 w Poznaniu, wezmą udział prof. Michał Rusinek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej i Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz prof. Elżbieta Winiecka z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Obok analizy twórczości noblistki, uczestnicy będą mieli okazję posłuchać anegdot i wspomnień związanych z życiem Szymborskiej, które przedstawi prof. Rusinek. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Literacka dyskusja z udziałem prof. Rusinka i prof. Winieckiej z pewnością zainspiruje do ponownego odkrywania wierszy Wisławy Szymborskiej oraz pozwoli spojrzeć na jej życie i twórczość z innej perspektywy.

Tytuł spotkania jest cytatem z wiersza „Chwila” Wisławy Szymborskiej.

„(…) Jest dziewiąta trzydzieści czasu lokalnego.

Wszystko na swoim miejscu i w układnej zgodzie.

W dolince potok mały jako potok mały.

Ścieżka w postaci ścieżki od zawsze do zawsze.

Las pod pozorem lasu na wieki wieków i amen,

a w górze ptaki w locie w roli ptaków w locie.

 

Jak okiem sięgnąć, panuje tu chwila.

Jedna z tych ziemskich chwil

proszonych, żeby trwały.”

W. Szymborska, Chwila, wyd. Znak 2002

Wydarzenie zorganizowane jest w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki 2023, a dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

prof. Michał Rusinek – polski literaturoznawca, tłumacz, pisarz, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Były sekretarz Wisławy Szymborskiej. Od 2012 roku prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej. Jest autorem nazw żartobliwych gatunków literackich stworzonych przez Szymborską: lepiej, odwódka i moskalik.

fot. Beata Zawrzel

Zdjęcie przedstawiające Michała Rusinka.

prof. Elżbieta Winiecka – literaturoznawczyni, profesorka w Zakładzie Literatury i Kultury Nowoczesnej w Instytucie Filologii Polskiej UAM. Specjalizuje się w polskiej poezji XX i XXI wieku. Autorka blisko stu artykułów poświęconych literaturze współczesnej oraz trzech książek: Białoszewski sylleptyczny (2006), Z wnętrza dystansu. Leśmian – Karpowicz – Białoszewski – Miłobędzka (2013), Poszerzanie pola literackiego. Studia o literackości w internecie (2020).

fot. Monika Skoczylas

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: