„Zbigniew Herbert – człowiek niepokoju”. Spotkanie z Andrzejem Franaszkiem
W roku 2024 przypada setna rocznica urodzin Zbigniewa Herberta (1924–1998) – wybitnego poety, eseisty, dramaturga, krytyka sztuki i podróżnika. Rok 2024 został ogłoszony Światowym Rokiem Zbigniewa Herberta pod patronatem UNESCO. Z tej okazji serdecznie zapraszamy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury na spotkanie pt. „Zbigniew Herbert – człowiek niepokoju”. Naszym gościem będzie Andrzej Franaszek, autor pasjonującej i monumentalnej książki „Biografia. Zbigniew Herbert” (Wydawnictwo Znak, 2018). To opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku oraz o epoce, która go kształtowała i inspirowała.
Podczas rozmowy, prowadzonej przez Agnieszkę Waligórę, poszukamy odpowiedzi m.in. na pytania, czy Zbigniew Herbert był: „Wiecznym dowcipnisiem i kawalarzem? A może raczej pisarzem dręczonym depresjami, gniewem, przez dekady walczącym z bólem ciała i duszy? Nieprzeniknionym? Zawsze osobnym?”.
Termin: 24 października 2024 (czwartek), godz. 18:00
Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, ul. Bolesława Prusa 3, hol
Rezerwacja i odbiór bezpłatnych wejściówek: wypożyczalnia biblioteki, ul. Bolesława Prusa 3, tel. 61 66 40 873
Z materiałów wydawcy Wydawnictwo Znak.
Andrzej Franaszek (ur. 1971) – krytyk literacki, biograf, wykładowca Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, laureat Nagrody Miasta Krakowa. Opublikował książki: „Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta” (Londyn, 1998; wyd. II: Kraków, 2008), „Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy” (Kraków, 2010), „Miłosz. Biografia” (Kraków, 2011; wyd. II: Kraków, 2024; otrzymał za nią m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę Nike Czytelników „Gazety Wyborczej”, Nagrodę im. Kazimierza Wyki oraz Nagrodę Ministra Kultury i Edukacji Narodowej), „Herbert. Biografia”, t. 1–2 (Kraków, 2018) oraz „Gwiazda Piołun. Opowieści o poezji, podróżowaniu i przyjaźni” (2022). Obecnie pracuje nad monografią życia i twórczości Józefa Czapskiego.
fot. Joanna Franaszek
Agnieszka Waligóra – absolwentka filozofii, literaturoznawczyni, krytyczka i tłumaczka. Zajmuje się głównie najnowszą polską poezją oraz jej kontekstami teoretycznymi, filozoficznymi i politycznymi. W 2018 roku została laureatką programu Diamentowy Grant za projekt poświęcony metarefleksji w polskiej poezji po 1989 roku; w 2022 roku obroniła rozprawę doktorską na ten temat. Jej teksty naukowe publikowano m.in. w „Porównaniach”, „Forum Poetyki”, „Przestrzeniach Teorii” i „Wielogłosie”, natomiast krytyczne artykuły i eseje ukazały się w „Twórczości”, internetowym „Czasie Kultury”, „ArtPapierze” oraz „Kontencie”. Współtłumaczyła na język polski teksty Elaine Showalter, Emily Apter, Rebeki L. Walkowitz i Rity Felski.
fot. Alicja Labijak