18 / 05 / 23

Wielkopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek 2023 – relacja

W czwartek, 18 maja w Concordia Design odbył się Wielkopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek zorganizowany przez naszą bibliotekę.

Na zdjęciu dwie osoby stojące na scenie

Na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i Dyrektorki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu Małgorzaty Grupińskiej-Bis na uroczyste obchody Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek przyjechali przedstawiciele 229 bibliotek publicznych działających w naszym regionie.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele władz Wielkopolski i miasta Poznania:

Henryk Szopiński – Przewodniczący Komisji Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego;

Filip Kaczmarek – Wiceprzewodniczącego Komisji Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego;

Włodzimierz Mazurkiewicz – Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego;

Marcin Kostaszuk – Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania

Jan Krajewski – Prezes Polskiego Związku Bibliotek.

Wielkopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek został zorganizowany, aby okazać wdzięczność i podziękować społeczności bibliotekarskiej za jej wkład w rozwój czytelnictwa i kultury w Wielkopolsce. Dodatkowym powodem spotkania jest jubileusz 75-lecia istnienia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu.

Uroczystość rozpoczęła Dyrektorka Biblioteki Wojewódzkiej w Poznaniu – Małgorzata Grupińska-Bis, która podziękowała wielkopolskim bibliotekarzom za ich codzienną pracę i zwróciła uwagę jak ważnymi dla środowisk lokalnych miejscami są biblioteki: „Siła bibliotek tkwi w tym, że mają szczególną zdolność zamieniania się w słuch i bycia w stałym dialogu z użytkownikiem. W związku z tym niezwykle szybko, w sposób niewymuszony, są w stanie rozpoznać i zareagować na jego kulturowe potrzeby. Wartościami, które pielęgnuje się w bibliotekach, są ich dostępność i wspólnotowość. Dziś nawet najmniejsze z nich organizują wspaniałe wydarzenia, spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i seniorów. Są miejscami, w których dyskutuje się o książkach ale także o otaczającej rzeczywistości. Instytucjami głęboko przynależnymi do przestrzeni publicznej, współtworzącymi jakość naszego życia. Ich siłą jest też to, że są swobodnymi przestrzeniami dla słowa, myśli i idei, jednoczącymi lokalną społeczność. Przestrzeniami twórczej aktywności, rozwijania praktyk czytelniczych, ale także po prostu dobrze spędzonego czasu”.

Kluczowym momentem uroczystości było uhonorowanie bibliotekarzy i bibliotek, którzy szczególnie aktywnie działali w różnych obszarach promocji czytelnictwa i kultury. Przemawiali do nich:

Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak;

Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania – Marcin Kostaszuk;

Prezes Polskiego Związku Bibliotek – Jan Krajewski.

Zgodnie z decyzją Kapituły Odznaki Honorowej i uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego na wniosek Marszałka Województwa Wielkopolskiego Odznakę Honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” otrzymali:

Przemysław Pawlak z Biblioteki Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu;

Izabela Putz z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu.

Wyróżnienie zostało przyznane za zaangażowanie w rozwój czytelnictwa i kultury w regionie, inicjowanie i realizację projektów odpowiadających na potrzeby drugiego człowieka, otwartość i wsparcie integracji lokalnej społeczności oraz za podążanie za najnowszymi technologiami i wykorzystywanie ich w działaniach na rzecz bibliotekarstwa.

Pięć bibliotek otrzymało tytuł Templum Libri:

Tytuł Templum Libri za innowacyjne działania promocyjne w obszarze kultury w województwie wielkopolskim za rok 2022 otrzymała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszewie. Nagrodę odebrała Zuzanna Musielak-Rybak – Dyrektorka Biblioteki.

Tytuł Templum Libri za osiągnięcie wysokich wyników czytelnictwa w województwie wielkopolskim za rok 2022 otrzymała Biblioteka Publiczna w Kostrzynie. Nagrodę odebrała Małgorzata Kemnitz – Dyrektorka Biblioteki.

Tytuł Templum Libri za prowadzenie bogatej i wysoce wartościowej działalności wydawniczej promującej ziemię leszczyńską i jej dziedzictwo kulturowe otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie. Nagrodę odebrał Andrzej Kuźmiński – Dyrektor Biblioteki.

Tytuł Templum Libri za stworzenie idei festiwalu literackiego o wysokich ambicjach, promującego czytelnictwo i budującego świadomość kulturową otrzymała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Obornikach. Nagrodę odebrał Mateusz Klepka – Dyrektor Biblioteki.

Tytuł Templum Libri za bogatą, integrującą środowisko ofertę działań dla uchodźców z Ukrainy otrzymała Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Nagrodę odebrał Jarosław Balcar – Dyrektor Biblioteki.

W czasie przemówienia Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak podzielił się swoją osobistą refleksją na temat wielkopolskich bibliotek opartą na 33-letnim doświadczeniu samorządowca. Przez te lata, na naszych oczach, nastąpiła ogromna ewolucja materialna i niematerialna bibliotek. Kiedy zakończył się PRL obiekty tych instytucji były bardzo siermiężne. Potem odbywała się ich modernizacja, weszły nowe technologie informatyczne i multimedia. Dziś wiele bibliotek ma piękne, nowoczesne siedziby, które warto odwiedzić, np. biblioteki w Pleszewie czy Lesznie.

Na zakończenie Marszałek złożył na ręce Dyrektorki Biblioteki Wojewódzkiej w Poznaniu – Małgorzaty Grupińskiej-Bis podziękowania za dotychczasową działalność i życzenia dalszych sukcesów z okazji jubileuszu 75-lecia Biblioteki Wojewódzkiej w Poznaniu. Głos zabrali także Marcin Kostaszuk – Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania i Jan Krajewski – Prezes Polskiego Związku Bibliotek.

W części artystycznej obchodów zebrani goście wysłuchali koncertu świetnego gnieźnieńskiego duetu Youth Novels. Zespół, który tworzą Anna Babrakowska i Emil Nowak, to dziś jeden z fenomenów na polskiej scenie muzycznej. Ich brzmienie łączy szeroko pojętą alternatywę z akustycznymi kompozycjami i hipnotyzującymi dźwiękami. Występowali na największych polskich festiwalach, takich jak Open’er, OFF Festival, Spring Break czy Męskie Granie, a dziś zagrają na naszej scenie.

Po koncercie odbyła się część nieoficjalna imprezy. Między innymi goście będą mogli spróbować jubileuszowego tortu przygotowanego specjalnie na 75-lecie Biblioteki Wojewódzkiej w Poznaniu.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w tej wyjątkowej uroczystości i zaangażowanie w promowanie czytelnictwa i kultury w naszym regionie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne lata współpracy, innowacji i sukcesów we wspieraniu lokalnych społeczności poprzez działania biblioteczne.

fot. Sebastian Gabryel

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: