Wiedza o kulturze cz. 3 – Narodowe Czytanie 2022

Jakie tajemnice kryją w sobie Mickiewiczowskie „Ballady i romanse”? Moderatorki, Moderatorzy wielkopolskich DKK i Klubowicze, spotkajmy się w Bibliotece Wojewódzkiej w Poznaniu. Już 19 września będziemy gościli prof. Jerzego Borowczyka. Zapisy on-line. Zapraszamy!

z lewej: portret mężczyzny w odcieniach szarości; z prawej: kwitnące białoróżowo drobne kwiatki oraz tekst: Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko, a także logo Narodowe Czytanie

„Ballady i romanse” jako opowieść o miejscach i sposobach poznawania

Zapraszamy Moderatorki, Moderatorów i chętnych Klubowiczów z wielkopolskich DKK na trzecie w tym roku spotkanie z cyklu „Wiedza o kulturze”. Obecność obowiązkowa.

Spotkamy się z profesorem Jerzym Borowczykiem, który opowie o „Balladach i romansach” – lekturze tegorocznego Narodowego Czytania.

Podstawowe informacje:

Termin: 19 września 2022 r. (poniedziałek), 10.00 – 13.30

Miejsce: siedziba Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, ul. Prusa 3, piętro VI, sala 607, parking płatny na ulicy

Forma: spotkanie na żywo

Adresaci: moderatorzy wielkopolskich Dyskusyjnych Klubów Książki oraz chętni klubowicze

Cele:

• inspirowanie do twórczego odczytania tekstów Adama Mickiewicza, w szczególności „Ballad i romansów”
  • włączenie się wielkopolskich Dyskusyjnych Klubów Książki w obchody Narodowego Czytania 2022
  • wzmacnianie kompetencji krytyczno-literackich moderatorów wielkopolskich DKK

Program:

• „Ballady i romanse” jako opowieść o miejscach i sposobach poznawania – prelekcja prof. Jerzego Borowczyka
  • pytania do naszego Gościa
  • przerwa
  • sprawy organizacyjne – Anka Sabilło i Gosia Bochińska

Nasz Gość:

prof. Jerzy Borowczyk – (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu) – znawca literatury romantyzmu, autor publikacji poświęconych Mickiewiczowi, Słowackiemu, Kraszewskiemu, Krasińskiemu, Zgromadzeniu Filaretów i Towarzystwu Filomatów. Zajmuje się także literaturą współczesną. Opiekuje się Archiwum Włodzimierza Odojewskiego, które stanowi całość spuścizny literackiej pisarza. Interesują go pogranicza literaturoznawstwa i innych dziedzin ludzkiej aktywności, jak piłka nożna i turystyka górska.

udział w szkoleniu jest bezpłatny
wypełnij formularz zgłoszeniowy

Osoby do kontaktu:

Małgorzata Bochińska, e-mail: malgorzata.bochinska@wbp.poznan.pl
Anna Sabiłło, e-mail: dkk@wbp.poznan.pl

tel. 61 66 40 861

Wydarzenie w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki 2022, realizowane przez WBPiCAK.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ilustracja: Portret Adama Mickiewicza – fotografia obrazu ze zbiorów Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu. Źródło: polona.pl; Domena Publiczna.

Logo Dyskusyjnych Klubów Książki Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego