Wiedza o kulturze 4 w DKK

kobieta stoi na skale tyłem, ma uniesione ramiona w górę, napis wiedza o kulturze 4 i logotyp projektu dkk

Podstawowe informacje o szkoleniu

Cele

• motywowanie do działania i kreatywności
  • poszerzenie wiedzy w zakresie zjawisk literackich i okołoliterackich,
  • wzmacnianie kompetencji krytyczno-literackich moderatorów wielkopolskich DKK,
  • wymiana doświadczeń wśród moderatorów wielkopolskich DKK.

10.00 – 11.30 Paulina Surniak – Podsumowanie roku wydawniczego.
Czy zastanawiacie się, jakie książki polecać? Interesują Was obecnie panujące w literaturze trendy? A może ciekawią Was najgorętsze tytuły bieżącego roku?
Wspólnie podsumujemy rok na rynku książki, przypomnimy najciekawsze zjawiska i tytuły. Nie zabraknie ogromu wiedzy na temat literackiego świata, ciekawostek o trendach. Pod koniec zabawimy się we wróżenie i spróbujemy przewidzieć, jakimi książkami będziemy się ekscytować w przyszłym roku.
11.30 – 11.45 przerwa
11.45 – 13.00 Agnieszka Rybarczyk – Czy książkę można zjeść i wypić?
Słyszeliście kiedyś o liberaturze? Kim jest autor dzieła liberackiego? Czy można napisać poemat do butelki? O przełamywaniu prawideł dzieła literackiego i wytrącaniu czytelnika z typowej lektury opowie Agnieszka Rybarczyk.
13.00 – 13.45 sprawy organizacyjne, podsumowanie projektu DKK 2022, co nas czeka w 2023 r.
około 14.00 coś dla ciała

Termin: 28.11.2022, godz. 10.00 – 14.00
Forma: na żywo
Adresaci: moderatorzy, klubowicze wielkopolskich Dyskusyjnych Klubów Książki.
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka, ul. Fr. Ratajczaka 38/40, sala nr 82

on-line – wypełnij formularz zgłoszeniowy
Ilość miejsc jest ograniczona
szkolenie jest bezpłatne.

Anna Sabiłło, anna.sabillo@wbp.poznan.pl, telefon: 61 66 40 861
Małgorzata Bochińska, malgorzata.bochinska@wbp.poznan.pl, telefon: 61 66 40 861

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki. Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prowadzące

Paulina Surniak – tłumaczka z języka angielskiego; proza, poezja, literatura faktu, literatura popularna, historia; ukończyła filologię angielską, a także Polską Szkołę Reportażu; tłumaczy literaturę piękną i literaturę faktu, pisze teksty reporterskie, prowadzi popularnego bloga Miasto Książek (od 2007); Wykłada literaturę angielską i amerykańską, współkieruje; z zamiłowania do osiemnastowiecznej prozy kobiecej została stypendystką Chawton House Library i Southampton University; przykładowe przekłady: Sarah Moss „Ciche wody” (Wydawnictwo Poznańskie 2022), Sarah Moss „Mur duchów”, (Wydawnictwo Poznańskie 2020), „Nocne czuwanie” (Czwarta Strona 2017), „Dzienniki lodu” Jean McNeil (Wydawnictwo Poznańskie 2017)

fot. Wydawnictwo Poznańskie fotodokwadratu

Agnieszka Rybarczyk – z wykształcenia polonistka (UAM), coach i doradca zawodowy (Collegium da Vinci); w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu pracuje od 2010 roku. Moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki, odpowiedzialna za kolekcję „Liberatura”, kuratorka wystaw poświęconych tejże kolekcji oraz prowadząca warsztaty i wykłady dotyczące tej tematyki, od 2017 roku kierowniczka Oddziału Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów BUP. Pasjonatka czytania i pisania, która zajmowała się reżyserowaniem i pisaniem scenariuszy oraz montowaniem teledysków i reklam. Jej zaciekawienie budzi wszystko, co przełamuje utarte schematy.

fot. archiwum prywatne

portret młodej uśmiechniętej kobiety