21 / 03 / 23

Światowy Dzień Poezji

W Bibliotece Wojewódzkiej dni poetyckie mamy przez cały rok, jednak to dziś, czyli 21 marca przypada Światowy Dzień Poezji.

W Bibliotece Wojewódzkiej w Poznaniu dni poetyckie mamy przez cały rok, jednak to dziś, czyli 21 marca przypada Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji przypominamy, że od wielu lat w naszej bibliotece funkcjonuje wydawnictwo, które wydaje kilka serii wydawniczych, m.in. Bibliotekę Poezji Współczesnej i Wielkopolską Bibliotekę Poezji.

Szkoda, że w szkolnym programie edukacyjnym tak niefrasobliwie podchodzi się do czytania czy interpretacji wierszy i prawie w ogóle nie sięga się po współczesną poezję. Zwłaszcza że w Polsce mamy wiele (nie tylko młodych) utalentowanych czy wręcz wybitnych poetek i poetów.

A przecież czytając wiersze, próbujemy poprzez język zrozumieć świat, siebie, drugiego człowieka oraz targające nami emocje. Poezja bywa także świetną rozrywką, zabawą czy wyzwaniem. Nawet jeśli nie zmienia świata, pozwala nam się w nim odnaleźć.

W roku 2022 nakładem wydawnictwa Biblioteki Wojewódzkiej ukazało się: 26 nowych książek, dodrukowaliśmy 13 tytułów, których nakład się wyczerpał, w całej Polsce zorganizowaliśmy 20 spotkań z autorkami i autorami.

9 książek poetyckich naszego wydawnictwa było nominowanych do ogólnopolskich i regionalnych nagród literackich, a 4 z nich otrzymało prestiżowe wyróżnienia:

1) Justyna Kulikowska „Gift. Z Podlasia”, BPW, t. 234 – Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. W. Kazaneckiego w kategorii najlepsza poetycka książka roku.

2) Marta Stachniałek „Polski Wrap”, BPW, t. 225 – Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. W. Kazaneckiego w kategorii najlepszy poetycki debiut roku i Wrocławska Nagroda Poetycka „Silesius” w kategorii najlepszy polski debiut roku.

3) Urszula Honek, „Zimowanie”, BPW, t. 224 – Poznańska Nagroda Literacka. Stypendium im. St. Barańczaka.

4) Tomasz Bąk, „O, tu jestem”, BPW, t. 228 – Nagroda Literacka m. st. Warszawy w kategorii najlepsza poetycka książka roku.

Sięgajcie po wiersze, także z naszych serii, jeśli chcecie myśleć i czuć po swojemu!

Po poezję zapraszamy także do naszego sklepu internetowego!

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: