08 / 03 / 23

Solidarni z Ukrainą - bo razem możemy więcej!

"Ludzie książki w obliczu wojny" to tytuł panelu, jaki odbył się wczoraj w ramach trzydniowego cyklu wydarzeń "Poznańska kultura dla Ukrainy" w Bibliotece Raczyńskich.

mężczyzna i pięć kobiet siedzą przy stolikach, jedna z kobiet trzyma w rękach mikrofon

W rozmowie na temat działań bibliotekarzy, wydawców i innych ludzi książki, prowadzonej przez Katarzynę Kamińską, dyrektorkę Biblioteki Raczyńskich, wzięli udział: dyrektorka naszej biblioteki Małgorzata Grupińska-Bis, dyrektorka wydawnicza Wydawnictwa Poznańskiego Monika Długa, pisarka i autorka książki „Bal u lamorożca. Polsko-ukraińskie bajki o przyjaźni” Agata Romaniuk, Dariusz Kawa z Instytutu Książki, a także gość specjalny – Larysa Luhova, dyrektorka Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci, która po zakończeniu panelu odwiedziła naszą bibliotekę!

Podczas spotkania mieliśmy okazję porozmawiać o pomysłach i planach dalszej pomocy dla osób z Ukrainy, wyzwaniach, jakie wciąż są przed polskimi bibliotekami w kontekście pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów, ale również o wszystkim tym, co już udało się zrobić. Zaprezentowaliśmy też zbiory książek w języku ukraińskim w naszej wypożyczalni, a także porozmawialiśmy o warsztatach i lekcjach bibliotecznych dla dzieci z Ukrainy, jakie się u nas odbywają.

To był dobry dzień – jeden z tych, który daje nadzieję, że żadna wojna nie złamie ludzkiej solidarności! Choć z wielkim smutkiem zareagowaliśmy na informację o próbach zakłócania spokoju przez grupę demonstrantów podczas spotkania z ukraińską pisarką Oksaną Zabużko, jakie odbyło się w dalszej części programu w ramach wydarzenia Biblioteki Raczyńskich…

Rozmowy z udziałem dyrektorki naszej biblioteki możecie posłuchać (i obejrzeć) pod tym linkiem: https://www.facebook.com/Biblioteka.Raczynskich/videos/948367392847691

fot. Sebastian Gabryel

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: