Saamowie. Wyrzut sumienia Skandynawii – spotkanie autorskie z Anną Dudzińską
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Anną Dudzińską, autorką audioserialu dokumentalnego „Saamowie. Wyrzut sumienia Skandynawii” (Fundacja Pismo). Rozmowa skupi się na historii rdzennych mieszkańców Europy, ich walce o prawa oraz wyzwaniach, jakie napotykają w krajach uznawanych za wzór tolerancji i demokratycznych wartości. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Mączkowski.
Termin: 6 lutego 2025 (czwartek), godz. 18.00
Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, ul. Prusa 3, hol
Rezerwacja i odbiór bezpłatnych wejściówek: wypożyczalnia biblioteki, ul. Prusa 3, tel. 61 66 40 873
O audioserialu „Saamowie. Wyrzut sumienia Skandynawii”, Fundacja Pismo: „Saamowie” to przejmująca opowieść o ostatnich rdzennych mieszkańcach Europy, którzy walczą o zachowanie języka, tożsamości i prawa do samostanowienia. Anna Dudzińska zabiera słuchaczy do miejsc, gdzie zawsze wieje wiatr, tworząc poruszający obraz ludzi zmagających się z marginalizacją i utratą tradycji w świecie nowoczesnych wartości.
Link do pierwszego, bezpłatnego odcinka audioserialu „Saamowie. Wyrzut sumienia Skandynawii”: https://magazynpismo.pl/audioseriale-pisma/saamowie-wyrzut-sumienia-skandynawii-odcinek-1-polnocnosc
Anna Dudzińska – dziennikarka radiowej Trójki, współpracuje z „Raportem o stanie świata” Dariusza Rosiaka. Znana z reportaży radiowych i audiodokumentów, które zdobyły liczne nagrody, m.in. Prix Italia, Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego i Grand Press. Autorka książki „Dubaj. Miasto innych ludzi” oraz audioserialu „Saamowie. Wyrzut sumienia Skandynawii”.
Krzysztof Mączkowski – dyrektor Biegu Na Rzecz Ziemi, redaktor Magazynu Wyspa Żółwia, popularyzator kultur tubylczych Ameryki Północnej, badacz relacji kultury i natury oraz edukator kulturowy i środowiskowy.
Pismo. Magazyn Opinii – miesięcznik, który publikuje materiały reporterskie, literaturę faktu, literaturę piękną. Misją Fundacji Pismo jest kształtowanie obecnych i przyszłych liderów i liderek życia społecznego, politycznego i kulturalnego przez uwrażliwianie ich na najważniejsze zjawiska współczesności i inspirowanie do myślenia o procesach kształtujących przyszłość kraju i świata. „Pismo” od początku ukazuje się w trzech wersjach: papierowej, cyfrowej (magazynpismo.pl) i audio. Fundacja Pismo rozwija też reporterskie Audioseriale, produkuje między innymi wielokrotnie nagradzaną serię „Śledztwo Pisma”.
Autorka grafiki: Aleksandra Czudżak