09 / 05 / 23

Rok Szymborskiej: Literacka dyskusja z udziałem prof. Michała Rusinka i konkurs limeryków w naszej bibliotece

Poezja Wisławy Szymborskiej zachwyca czytelników na całym świecie swoją subtelną ironią, mistrzostwem języka oraz głębią refleksji. W 2023 roku, z okazji Roku Szymborskiej i setnych urodzin tej wybitnej polskiej poetki, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu ma zaszczyt zaprosić na dwa wyjątkowe wydarzenia: konkurs na limeryk oraz literacką dyskusję z udziałem prof. Michała Rusinka, wieloletniego sekretarza Wisławy Szymborskiej i Prezesa Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Wszystkich miłośników poezji Wisławy Szymborskiej oraz literatury polskiej serdecznie zapraszamy do udziału w tych wyjątkowych wydarzeniach. To doskonała okazja, by poznać głębiej twórczość noblistki, a także podzielić się własną kreatywnością, inspirując się jej niezwykłym dorobkiem.

1) Konkurs na limeryk upamiętniający 100. urodziny Wisławy Szymborskiej, otwarty dla wszystkich uczestników, niezależnie od wieku. Każdy może przesłać maksymalnie 2 limeryki na adres wypozyczalnia@wbp.poznan.pl do 2 czerwca 2023 r. Limeryk to krótki, pięciowersowy utwór wierszowany o groteskowym i żartobliwym zabarwieniu z układem rymów AABBA. Z racji swej lekkości i obowiązkowego humoru przypomina facecje, figliki i fraszki. Prace zostaną ocenione w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci i młodzież do 17 roku życia oraz osoby powyżej 18 lat. Wyniki zostaną ogłoszone 26 czerwca 2023 r. w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu przy ul. Prusa 3. Uczestnicy konkursu mają szansę wykazać się pomysłowością i kreatywnością, tworząc limeryki inspirowane twórczością i postacią Szymborskiej. Czekają atrakcyjne nagrody! Szczegóły: https://wbp.poznan.pl/biblioteka/aktualnosci/konkurs-literacki/

Zdjęcie przedstawiające Michała Rusinka.2) Literacka dyskusja „O Wisławie Szymborskiej chwila…” odbędzie się 10 maja 2023 r. o godzinie 17.30 w Bibliotece Wojewódzkiej przy ul. Prusa 3 w Poznaniu. W spotkaniu wezmą udział prof. Michał Rusinek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przez wiele lat był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, oraz prof. Elżbieta Winiecka z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Tytuł spotkania nawiązuje do wiersza „Chwila” Wisławy Szymborskiej, który poniżej cytujemy we fragmencie. Obok analizy twórczości noblistki, uczestnicy będą mieli okazję posłuchać anegdot i wspomnień związanych z życiem Szymborskiej, które przedstawi prof. Rusinek. Wydarzenie zorganizowane jest w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki 2023, a dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


„ (…) Jest dziewiąta trzydzieści czasu lokalnego.
Wszystko na swoim miejscu i w układnej zgodzie.
W dolince potok mały jako potok mały.
Ścieżka w postaci ścieżki od zawsze do zawsze.
Las pod pozorem lasu na wieki wieków i amen,
a w górze ptaki w locie w roli ptaków w locie.

Jak okiem sięgnąć, panuje tu chwila.
Jedna z tych ziemskich chwil
proszonych, żeby trwały.”

W. Szymborska, „Chwila”, wyd. Znak 2002


Literacka dyskusja z udziałem prof. Rusinka i prof. Winieckiej z pewnością zainspiruje do ponownego odkrywania wierszy Wisławy Szymborskiej oraz pozwoli spojrzeć na jej życie i twórczość z innej perspektywy.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu z ogromną radością wspiera inicjatywy związane z twórczością Wisławy Szymborskiej, przyczyniając się do upamiętnienia jej niezwykłego dorobku artystycznego oraz szerzenia wiedzy o niej i jej poezji. Rezerwujcie sobie już teraz daty tych wydarzeń, aby razem z nami uczcić Rok Szymborskiej i celebrować piękno poezji tej wybitnej polskiej poetki. Serdecznie zapraszamy do udziału!

fot. Beata Zawrzel

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: