02 / 07 / 24

Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 3/2024 do pobrania!

Miło nam poinformować, że trzeci w tym roku numer naszego Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego jest już dostępny do pobrania!

Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 3/2024

 


 

zdjęcie kobiety w okularach na tle regałów z książkamiZ wielką przyjemnością oddajemy dziś w Państwa ręce już trzeci tegoroczny numer „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego”. Tradycyjnie przypominamy w nim o rocznicach istotnych wydarzeń przypadających w 2024 roku oraz ogłoszonych, m.in. przez Sejm i Senat RP, rocznicach honorujących życie i twórczość ważniejszych postaci naszej kultury. A w związku z ustanowieniem bieżącego roku m.in. Rokiem Melchiora Wańkowicza polecamy artykuł pt.: „Moim bohaterem jest epoka” autorstwa Mikołaja Paczkowskiego, badacza historii literatury i kultury artystycznej XX wieku, związanego z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W dziale „Środowisko wielkopolskiej kultury” przedstawiamy ciekawy materiał prezentujący rodzeństwo – Marka i Mariolę Hendrykowskich. Marek to uznany twórca poznańskiej szkoły filmoznawczej, Mariola – tancerka i pierwsza solistka Polskiego Teatru Tańca, szczególnie związana z Conradem Drzewieckim. Oboje w rozmowie z Małgorzatą Derwich-Pawelą opowiadają o swoich twórczych i artystycznych wyborach.

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem Izabeli Wielickiej pt. „«Perełki» w szmaragdowym pudełku – sztambuch Pauliny Wilkońskiej w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu”, poświęconym XIX-wiecznej wielkopolskiej pisarce, redaktorce, pamiętnikarce i tłumaczce, jednej z pierwszych Polek zarabiających na życie pisaniem.

W kolejnym odcinku cyklu „Zdaniem bibliotekarza” poszukujemy odpowiedzi na pytanie, jaki jest współczesny bibliotekarz i czy każdy może nim zostać? Co sądzą na ten temat przedstawiciele tego zawodu oraz czy uda im się obalić stereotyp bibliotekarza – osoby skromnej, cichej i introwertycznej, dowiecie się Państwo z najnowszego numeru kwartalnika.

W trzeciej odsłonie Poradnika nie zabrakło również polecanych bibliotekarzom pozycji książkowych, porad z zakresu savoir-vivre’u w korespondencji służbowej czy artykułu o wielkopolskich instrumentach ludowych. Przedstawiamy Państwu również relacje z Gali Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz I edycji Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników, a także II Wielkopolskiego Zlotu Questowego. Oba te wydarzenia uświetniły obchody majowego Tygodnia Bibliotek.

Polecamy również niezwykle interesujący materiał metodyczny pt. „Rozmawiać z niepełnosprawnością”, będący konspektem zajęć skierowanych do młodzieży i dorosłych. Scenariusz przygotowany został przez Justynę Tomczak-Boczko, mamę oraz Apolonię Boczko, siostrę niepełnosprawnego Jeremiego. Za pomocą tego tekstu mamy szansę zwiększyć wrażliwość i świadomość w relacjach osób zdrowych z osobami z niepełnosprawnością.

Na zakończenie prezentujemy wybrane rocznice, przypadające w III kwartale bieżącego roku, mogące zainspirować do stworzenia ciekawej oferty zajęć, warsztatów czy wspólnych rozmów w bibliotecznych przestrzeniach.

Szanowni Państwo, to tylko niektóre artykuły z najnowszego numeru Poradnika. Zachęcam wszystkich Państwa do sięgnięcia po nasz kwartalnik i życzę miłej lektury!

Małgorzata Grupińska-Bis

Dyrektorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Do pobrania:

Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 3/2024

Prezentacja „Rozmawiać z niepełnosprawnością” – dr Justyna Tomczak-Boczko, Apolonia Boczko

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: