01 / 10 / 24

Pisanie to frajda!

Poezja wizualna w bibliotece. Warsztaty dla bibliotekarek i bibliotekarzy. 15 października 2024 r., godzina 10:00, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Plakat promujący wydarzenie Pisanie to frajda. Teksty: 15 października, godzina 10:00, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Poezja wizualna w bibliotece. Warsztaty dla bibliotekarek i bibliotekarzy; Grafika: zdjęcie grupki dzieci pochylonych nad czymś na ziemi, co jest zamazane kolorową kreską

O warsztatach

Celem projektu jest popularyzacja poezji wizualnej jako formy umożliwiającej aktywne tworzenie z wykorzystaniem elementów plastycznych, języka oraz nowych technologii. Nasze warsztaty skoncentrowane są na trzech kluczowych obszarach: slamie poetyckim, kreatywnym pisaniu oraz tworzeniu wideowierszy.
Warsztaty będą nastawione na praktyczne ćwiczenia, które następnie będą mogły posłużyć uczestnikom jako „narzędziownik” do wykorzystania podczas zajęć z odbiorcami oferty bibliotek w lokalnych społecznościach.

PROGRAM WARSZTATÓW

10:00-10:30 – Slam w bibliotece? Komu potrzebne jest mówienie wierszy?
dr Dagmara Świerkowska-Kobus

10:30-12:00 – Ożywić poetów! Kreatywne pisanie na zajęciach dla młodzieży i dorosłych
Wojciech Kobus

Przerwa

12:30-14:00 – Pokaż mi wiersz! Nowe technologie i poezja dla początkujących
Marta Wieczorek

Zapewniamy wszystkie materiały papierowe, prosimy o zabranie laptopów.

O PROWADZĄCYCH

dr Dagmara Świerkowska-Kobus – absolwentka Szkoły Doktorskiej Nauk o Języku i Literaturze UAM. Zajmuje się genologią lingwistyczną w kontekście zjawiska slamu poetyckiego w Polsce. Bada slam jako nowy, odrębny gatunek sztuki współczesnej. Reprezentantka Polski na Mistrzostwach Świata Slamu Poetyckiego w Paryżu w roku 2019 (Coupe du monde Grand Slam Poetry 2019). Zwyciężczyni 15. edycji najważniejszego i najstarszego polskiego festiwalu slamerskiego Spoke’n’Word w Warszawie. Certyfikowana fundraiserka FAOO. W roku 2021 otrzymała grant PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki na badanie zjawiska slamu poetyckiego w Polsce oraz stworzenie platformy internetowej Wirtualne Archiwum Slamu Poetyckiego (WASP). Redaktorka polskich antologii slamerskich.

Wojciech Kobus – doktorant Szkoły Nauk o Języku i Literaturze UAM, związany od lat z polską sceną slamerską, występujący pod pseudonimem Smutny Tuńczyk. Autor muzyki elektronicznej do filmów i animacji, gitarzysta alternatywnego poznańskiego składu muzycznego Willa Kosmos. Współtworca strony poetyckiej: ucztagrudniowa.pl. Od lat wspiera Fundację swoją wiedzą i pomocą z zakresu działań promocyjnych. Twórca większości kolażowych plakatów naszych wydarzeń. Zwycięzca IV Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego (2020). Reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata (Grand Poetry Slam) w Paryżu (2021), World PoeTwitch Slam (2021) oraz na Europejskich Mistrzostwach Slamu Poetyckiego w Brukseli (2021). Publikował w Stonerze Polskim, Helikopterze, Bezkresie, Magazynie Malkontenty oraz w Stronie Czynnej. Nagrodzony Stypendium Artystycznym Miasta Poznania dla młodych twórców za rok 2022. Autor książki poetyckiej „Twój stary parasol” wydanej nakładem WBPiCAK w 2023 roku.

Marta Wieczorek – absolwentka kursu filmów dokumentalnych „Przedszkole Filmowe” w Wajda School, absolwentka edukacji artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Autorka programów warsztatów plastycznych i filmowych. Producentka relacji na żywo z turniejów slamowych, autorka filmów promujących poezję i slam poetycki. Miłośniczka gier planszowych i sztuki poczty.


Zapisy online:

wypełnij formularz zgłoszeniowy

Kontakt:
Anna Płonka, anna.plonka@wbp.poznan.pl, telefon: 61 66 40 886


Co dalej?

Listopadowe warsztaty pokazowe związane ze slamem poetyckim w wielkopolskich bibliotekach:

5.11 – Biblioteka Publiczna w Swarzędzu
7.11 – Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin
14.11 – Biblioteka Publiczna Gminna im. Braci Gillerów w Opatówku
21.11 – Miejska Biblioteka Publiczna im. S. Michalskiego w Chodzieży


PRZED WARSZTATAMI

Możesz pooglądać występy slamerek i slamerów na stronie archiwumslamu.pl

Posłuchaj rozmowy o slamie poetyckim:

QR-kod - prowadzi do rozmowy o slamie poetyckim

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: