Opracowanie książek w języku ukraińskim

20 kwietnia 2022 zapraszamy na szkolenie dla bibliotekarzy, w trakcie którego przedstawimy teoretyczne i praktyczne zagadnienia związane z opracowaniem zbiorów bibliotecznych w języku ukraińskim.

Napis Sowa SQL po ukraińsku na tle zdjęcia łyżek z kolorowymi przyprawami

– webinarium dla bibliotekarzy użytkujących systemy SOWA

Zapraszamy na szkolenie dla bibliotekarzy, w trakcie którego przedstawimy teoretyczne i praktyczne zagadnienia związane z opracowaniem zbiorów bibliotecznych w języku ukraińskim.

Podstawowe informacje o szkoleniu

Termin: 20 kwietnia 2022 roku, godz. 10:00 – 11:00

Miejsce: Szkolenie odbędzie się w formie on–line za pomocą programu Clickmeeting

Uczestnicy otrzymają link, dzięki któremu zalogują się do „pokoju spotkania”, wpisując hasło: SOWA.

Przeczytaj instrukcję dla uczestnika webinarium (pdf – 906 KB)

Podczas trwania szkolenia możliwe będzie zadawanie pytań na czacie lub za pomocą połączenia głosowego z prowadzącym.

Adresaci:  bibliotekarze z bibliotek publicznych województwa wielkopolskiego, zajmujący się opracowaniem zbiorów w formacie MARC 21

W trakcie szkolenia zostaną przedstawione następujące zagadnienia:

1. cyrylica ukraińska – możliwości pracy ze znakami alfabetu:
    1. (tablica znaków Sowa, klawiatura on-line, optyczne rozpoznawanie znaków tekstu cyrylickiego)
  2. transliteracja on-line (PN-ISO 9: 2000) i wypełnienie pól w formacie MARC 21
  3. opis dokumentu w języku ukraińskim a Deskryptory BN
  4. zapis form transliterowanych w strefie tytułu i oznaczenia odpowiedzialności (245)
  5. zawartość pola wyrażona innym systemem pisma (880)
  6. zapis w alfabecie oryginalnym i wiązanie pól
  7. rola pola recenzji i kolekcji tematycznych
  8. wyszukiwanie opisów zbiorów ukraińskich w OPAC
  9. pytania i podsumowanie szkolenia

Uczestnicy szkolenia otrzymają materiały szkoleniowe w formie instrukcji.

Prowadzący:

Wojciech Kowalewski – bibliotekarz, instruktor w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie; nauczyciel wykładowca w Instytucie Studiów Informacyjnych UJ; przewodniczący Rady Konsorcjum Bibliotek SOWA.

• Zgłoszenia będą przyjmowane do 19 kwietnia 2022 roku.
  • Szkolenie jest bezpłatne.
  • Liczba miejsc ograniczona.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy

Katarzyna Smorowińska, katarzyna.smorowinska@wbp.poznan.pl, telefon:  61 66 40 874

Organizator szkolenia: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Sokrates – Software.