Ochrona danych osobowych w bibliotece – przetwarzanie danych w formie tradycyjnej i elektronicznej

Zapraszamy bibliotekarzy na szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych w bibliotece.

grafika przedstawia białą kłódkę wewnątrz niebiesko-białych kół na tle ciemnego zdjęcia sali wypełnionej siedzącymi ludźmi

Adresaci: bibliotekarze z bibliotek publicznych z województwa wielkopolskiego

Cele:
• poszerzenie wiedzy w zakresie ochrony i przetwarzania danych osobowych
• wymiana informacji na temat obecnego stanu prawnego i perspektyw w zakresie ochrony danych
• wzmacnianie kompetencji zawodowych wielkopolskich bibliotekarzy.

Program szkolenia:
1. Przepisy RODO w Polsce – stan prawny, czteroletnia praktyka i perspektywy.
2. Prawo do informacji o przetwarzaniu danych osobowych i inne prawa osób korzystających z biblioteki i pracowników biblioteki.
3. Dokumentacja RODO – jakie procedury powinny zostać opracowane w bibliotece?
4. Kiedy w bibliotece dochodzi do naruszenia bezpieczeństwa danych osobowych? Co wtedy zrobić i jakie mogą być prawne konsekwencje?
5. Ochrona danych osobowych – wydarzenia stacjonarne, wydarzenia on-line, media społecznościowe – jakie dane należy chronić, na co zwrócić uwagę w związku z przetwarzaniem wizerunku osób fizycznych?
6. Przekazywanie danych osobowych innym podmiotom zgodnie z RODO.
7. Jak prawidłowo zabezpieczyć dane i sprawdzać skuteczność tych zabezpieczeń?
8. Inspektor ochrony danych (IOD) w bibliotece.

Prowadzący:
dr Łukasz Wojciechowski – specjalista w zakresie ochrony danych osobowych, kontroli zarządczej i prawa autorskiego, adiunkt na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych WSEI w Lublinie, przedsiębiorca i bloger (Statuo.pl, Kontrolazarzadcza.pl). Współtwórca „Poradnika RODO dla bibliotek” oraz autor innych publikacji i materiałów dydaktycznych dedykowanych bibliotekarzom. Zrealizował ponad 100 szkoleń i webinarów dla kadry zarządzającej i pracowników bibliotek. Autor cyklu #WiedzaDlaBibliotek na kanale Youtube „Łukasz Wojciechowski – Dzielę się wiedzą”. Regularnie wspiera biblioteki w tworzeniu dokumentacji i efektywnych procedur oraz reagowaniu na naruszenia bezpieczeństwa danych osobowych.

Termin:
30.09.2022, godz. 10.00-13.00 (z przerwą)

Forma: on-line

Miejsce: platforma ClickMeeting

Przeczytaj instrukcję dla uczestnika webinarium (pdf – 906 KB)

• on-line
• Ilość miejsc ograniczona, decyduje pierwszeństwo zgłoszeń
• Szkolenie jest bezpłatne.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy

Magdalena Słocińska, magdalena.slocinska@wbp.poznan.pl, telefon: 61 66 40 862