11 / 04 / 22

O Wielkanocy i nie tylko…

Widok budzącej się wiosną do życia przyrody od wieków zachęcał ludzi do świętowania. Przedstawiamy kilka książek poświęconych m.in. obchodom zbliżających się świąt wielkanocnych dawniej i współcześnie.

zdjęcie przedstawia książki z kolorowymi okładkami rozłożone i rozstawione na stoliku; napis: Z wirtualnego regału WBPiCAK

Wiosna to niezwykła pora roku. Widok budzącej się do życia przyrody od wieków zachęcał ludzi do świętowania. Szczególnym bogactwem tradycji i obyczajów charakteryzował się czas wielkanocny. Oto kilka książek poświęconych m.in. obchodom zbliżających się świąt dawniej i współcześnie.
 

O ziemiańskim świętowaniu : tradycje świąt Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy sygn. PRAC. KRAJOZN. 007-006442-00-0, BIBL. REGION. 000-146810-00-0 – to książka zawierająca m.in. archiwalne zdjęcia i reprodukcje malarstwa. Autor przybliża czytelnikom przygotowania do świąt i ich celebrowanie przez mieszkańców dawnych dworów i pałaców. Przytacza także barwne wspomnienia i relacje. Dni świąteczne obchodzono wówczas z ogromnym przepychem…

Wiosna w kulturze ludowej była najbardziej wyczekiwaną porą roku, a co za tym idzie, obfitującą w rozmaite święta. W książce pt. Wielkopolskie zwyczaje i obrzędy doroczne : wiosna : od Popielca po kwiatowe dywany sygn. PRAC. KRAJOZN. 007-006356-00-0, BIBL. REGION. 00-145201-00-0 poczytać można o obyczajach związanych z czasem od początku wielkiego postu do święta Bożego Ciała.

Oblicza świąt sygn. ŁĘCZYCA – 101134 to książka dotycząca czasu wielkanocnego, a także innych dni świątecznych w ciągu roku. Publikacja pozwala bliżej przyjrzeć się ich genezie, poznać dawne obyczaje towarzyszące obchodom świąt w liturgii katolickiej, a także świeckie tradycje.

Wielkopolski rok obrzędowy : Tradycja i zmiana sygn. PRAC. KRAJOZN. 007-004903-00-0 – to książka poświęcona dziedzictwu kulturowemu regionu Wielkopolski. Nie jest ono jednolite. W opracowaniu znaleźć można informacje zarówno o tradycjach i zwyczajach znanych powszechnie do dziś, jak i o tych, które nie przetrwały do czasów obecnych lub występowały jednie w niektórych częściach naszego województwa.

Wielkanoc w polskim domu : Pomorze i Wielkopolska sygn. ŁĘCZYCA – 135909 – „Wielkanoc to najradośniejsze święta w Polsce. Nie inaczej było też w Wielkopolsce i na Pomorzu” – zauważa autor. Publikacja przybliża tradycje kulinarne oraz obyczaje tytułowych regionów.

Temat świętowania poruszony został również w książce pt. Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne sygn. PRAC. KRAJOZN. 007-002911-00-0 będącej częścią popularnej serii Ocalić od zapomnienia. To pełne ciekawostek kompendium ukazujące bogactwo tradycji i unikatowe dziedzictwo kulturowe związane z obchodzeniem świąt w naszej ojczyźnie.

Karolina Dąbrowska

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: