06 / 09 / 22

Narodowe Czytanie z Bajkowozem dla najmłodszych – relacja

Fotorelacja z zajęć dla dzieci, które odbyły się z okazji Narodowego Czytania.

Czy Afryka pachnie cynamonem i kakao? Jaka jest różnica pomiędzy pustynią a sawanną? Czy daktyle mają słodki smak? Na te i inne pytania odpowiadali mali uczestnicy zajęć, które odbyły się z okazji Narodowego Czytania. Wybrały się one na wyprawę z fauną i florą Afryki. Drzewa kontynentu, oznaczone symbolicznie kolorowymi wstążkami na sznurze trzymanym przez dzieci wyznaczyły drogę przez sawannę.

Bajkowóz był jednak najważniejszym bohaterem spotkania. Schowany w nim kompas pozwolił śledzić wędrówkę bohaterów opowieści „Królowa Pszczół” z Teatru Kamishibai. Zaś dzięki lupie (i dedukcji) udało się odczytać sekretną wiadomość i odkryć, która z trzech królewskich córek to ta najmłodsza.

Dzieci poradziły sobie też z zagadką samego Mickiewicza. Przy użyciu luster udało się wyjaśnić, dlaczego „nocną dobą” gwiazdy nad jeziorem Świteź wydają się wypełniać niemalże przestrzeń kosmiczną. Utwór wieszcza był też pretekstem do przypomnienia postaci pięknej Giselle że sławnego baletu.

Podobno „w starym płaszczu tylko dziury są nowe”, zaś zwykle „chce się tego, czego się nie ma”. Opowieść „Płaszcz Józefa” okazała się być inspiracją do stworzenia przez dzieci czegoś z niczego w części kreatywnej spotkania.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: