03 / 04 / 23

Konkurs literacki!

Zapraszamy do udziału w konkursie na limeryk w 100-lecie urodzin Wisławy Szymborskiej.

W konkursie może wziąć udział każdy bez względu na wiek.

Co należy zrobić?
Napisać limeryk (każdy uczestnik może wysłać maksymalnie 2 limeryki)

Dla niewtajemniczonych:
Limeryk – krótki, pięciowersowy utwór wierszowany o groteskowym i żartobliwym zabarwieniu z układem rymów AABBA. Z racji swej lekkości i obowiązkowego humoru przypomina facecje, figliki i fraszki.

*Ważnym elementem limeryku jest schemat fabularny- 1 wers prezentuje głównego bohatera i miejsce akcji. W następnej linijce powinna się zawiązać akcja i pojawić zapowiedź dramatu (może się też objawić druga postać). Rymuje się z pierwszym wersem (aa). Trzeci i czwarty wers w limeryku jest zawsze krótszy. W tym miejscu rozgrywa się zasadniczy konflikt, tu mamy do czynienia z kulminacją wątku dramaturgicznego. Pojawia się nowy rym (bb), który silnie wiąże ze sobą oba te wersy. Ostatnia linijka przynosi rozwiązanie, najlepiej nieoczekiwane, zabawne, absurdalne – rymuje się z pierwszym i drugim wersem.

Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych:
-dzieci i młodzież do 17 roku życia
-18+

Liczymy na Twoją pomysłowość i kreatywność! Czekają nagrody.

Pracę należy wysłać na adres wypozyczalnia@wbp.poznan.pl w terminie do 2 czerwca 2023 roku.
Ogłoszenie nazwisk laureatów najciekawszych utworów literackich oraz wręczenie nagród nastąpi 26 czerwca 2023 roku w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Szczegóły w REGULAMINIE!

Plakat promujący konkurs. Na kolorowym niejednolitym tle tekst: Konkurs na limeryk w 100-lecie urodzin Wisławy Szymborskiej. Dzieci i młodzież do lat 17. Dorośli 18+. Termin nadsyłania prac do 2.06.2023 r. Wyniki i wręczenie nagród: 26.06.2023r. wypozyczalnia@wbp.poznan.pl

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: