Gala Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników 2026
We wtorek, 12 maja 2026 roku, w Patio Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyła się Gala Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz trzecia edycja Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników. Wydarzenie zostało zorganizowane przez naszą bibliotekę we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i TVP3 Poznań. TVP3 Poznań prowadziło relację na żywo z wydarzenia, dzięki czemu w gali mogli uczestniczyć również widzowie przed ekranami.
Na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marka Woźniaka, oraz Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Małgorzaty Grupińskiej-Bis, w uroczystości wzięli udział przedstawiciele bibliotek publicznych z regionu, moderatorzy klubów książki, autorki i autorzy, ilustratorki i ilustratorzy, redaktorki i redaktorzy, przedstawiciele wydawnictw oraz miłośnicy literatury.
Galę poprowadzili Agnieszka Budnik i Michał Nogaś. Wieczór rozpoczął występ wokalisty Olka Różanka, pianisty Borysa Sawaszkiewicza oraz orkiestry smyczkowej Baltic Neopolis Orchestra.
Wśród gości obecnych na gali znaleźli się m.in.:
Pan Rafał Grupiński – Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
Pan Grzegorz Ganowicz – Przewodniczący Rady Miasta Poznania
Pani Barbara Mroczkowska – Przewodnicząca Komisji Kultury Sejmiku Województwa Wielkopolskiego
Pan Grzegorz Jura – Przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania
Pan dr Tomasz Makowski – Dyrektor Biblioteki Narodowej
Pani Joanna Gierak-Onoszko — Prezes Unii Literackiej
Dyrektorzy wojewódzkich bibliotek publicznych m.in. z Torunia, Zielonej Góry, Katowic, Gorzowa Wielkopolskiego, Olsztyna i Szczecina
Jednym z najważniejszych momentów pierwszej części wydarzenia było uhonorowanie osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla rozwoju bibliotek, czytelnictwa i życia kulturalnego w regionie.
Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” wyróżnione zostały:
Pani Małgorzata Matysiak – Dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku
Pani Zuzanna Musielak-Rybak – Dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie
Odznaka została przyznana za wybitne zaangażowanie w rozwój kultury, czytelnictwa i integracji społecznej oraz za tworzenie nowoczesnych, otwartych przestrzeni sprzyjających edukacji, aktywizacji mieszkańców i promocji dziedzictwa Wielkopolski.
Tytuł Templum Libri otrzymały:
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn
Centrum Kultury i Biblioteka w Piaskach
oraz
Pan Michał Hynas – moderator Dyskusyjnego Klubu Książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu
Wyróżnienia przyznano za konsekwentne kreowanie biblioteki jako gościnnej przestrzeni słowa, troskę o pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa oraz międzypokoleniową integrację wokół kultury, a także za budowanie trwałych więzi społecznych i twórcze inspirowanie do rozmów o literaturze w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
Drugą część uroczystości stanowiła Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników 2026.
Jury trzeciej edycji nagrody pracowało pod przewodnictwem Włodzimierza Mazurkiewicza, Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. W jego skład weszli również: Małgorzata Grupińska-Bis, prof. Piotr Śliwiński, prof. Jan Galant, Krystyna Adamczak, Jarosław Balcar oraz Piotr Landsberg.
W kategorii „Literatura dla dzieci i młodzieży” nominowane zostały książki:
Michał Figura, Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński, „Rysie. Historie prawdziwe”, Wydawnictwo Dwie Siostry
Anja Franczak, Marianna Sztyma, „Żaba. Mała opowieść o żałobie”, Wydawnictwo Albus
Barbara Kosmowska, Emilia Dziubak, „Latawiec”, Wydawnictwo Agora dla dzieci
Wit Szostak, „Wylinka”, Wydawnictwo Powergraph
Katarzyna Wasilkowska, „Złodziejka”, Wydawnictwo Literatura
Zwyciężyła: Katarzyna Wasilkowska, „Złodziejka”, Wydawnictwo Literatura.
Laudację wygłosiła Krystyna Adamczak.
W kategorii „Literatura dla dorosłych”nominowane zostały książki:
Mikołaj Grynberg, „Rok, w którym nie umarłem”, Wydawnictwo Agora
Jakub Małecki, „Obiekty głębokiego nieba”, Wydawnictwo SQN
Maciej Siembieda, „Gołoborze”, Wydawnictwo Znak Litera Nova
Szczepan Twardoch, „Null”, Wydawnictwo Marginesy
Zyta Rudzka, „Tylko durnie żyją do końca”, Wydawnictwo W.A.B.
Zwyciężył: Mikołaj Grynberg, „Rok, w którym nie umarłem”, Wydawnictwo Agora.
Laudację wygłosił prof. Piotr Śliwiński.
Laureaci Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników otrzymali nagrody finansowe w wysokości 60 tys. zł. Każda z nominowanych książek została uhonorowana gratyfikacją finansową w wysokości 5 tys. zł.
Laureaci – oprócz statuetki – otrzymali także specjalnie przygotowaną grafikę autorstwa Szymona Szymankiewicza, poznańskiego twórcy grafik i plakatów, laureata licznych nagród i wyróżnień.
Kolejną częścią wieczoru było wręczenie nagród finansowych dla bibliotek z Wielkopolski, przy których działają kluby czytelnicze nominujące książki w tegorocznej edycji nagrody.
Nagrody w wysokości 5 tys. zł, z przeznaczeniem na zakup nowości wydawniczych i organizację spotkań z nominowanymi, otrzymały biblioteki w:
Ostrzeszowie
Grodzisku Wielkopolskim
Chodzieży
Raszkowie
Zaniemyślu
Doruchowie
Międzychodzie
Krzykosach
Kleszczewie
Jaraczewie
Po części oficjalnej przyszedł czas na muzykę. Przed publicznością ponownie wystąpili Olek Różanek z towarzyszeniem Borysa Sawaszkiewicza oraz orkiestry smyczkowej Baltic Neopolis Orchestra.
–
Organizatorzy: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Dofinansowano ze środków Województwa Wielkopolskiego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. „Gala Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników 2026”.