12 / 05 / 26

Gala Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników 2026

We wtorek, 12 maja 2026 roku, w Patio Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyła się Gala Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz trzecia edycja Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników. Wydarzenie zostało zorganizowane przez naszą bibliotekę we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i TVP3 Poznań. TVP3 Poznań prowadziło relację na żywo z wydarzenia, dzięki czemu w gali mogli uczestniczyć również widzowie przed ekranami.

Na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marka Woźniaka, oraz Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Małgorzaty Grupińskiej-Bis, w uroczystości wzięli udział przedstawiciele bibliotek publicznych z regionu, moderatorzy klubów książki, autorki i autorzy, ilustratorki i ilustratorzy, redaktorki i redaktorzy, przedstawiciele wydawnictw oraz miłośnicy literatury.

Galę poprowadzili Agnieszka Budnik i Michał Nogaś. Wieczór rozpoczął występ wokalisty Olka Różanka, pianisty Borysa Sawaszkiewicza oraz orkiestry smyczkowej Baltic Neopolis Orchestra.

Wśród gości obecnych na gali znaleźli się m.in.:

Pan Rafał Grupiński – Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Pan Grzegorz Ganowicz – Przewodniczący Rady Miasta Poznania

Pani Barbara Mroczkowska – Przewodnicząca Komisji Kultury Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

Pan Grzegorz Jura – Przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania

Pan dr Tomasz Makowski – Dyrektor Biblioteki Narodowej

Pani Joanna Gierak-Onoszko — Prezes Unii Literackiej

Dyrektorzy wojewódzkich bibliotek publicznych m.in. z Torunia, Zielonej Góry, Katowic, Gorzowa Wielkopolskiego, Olsztyna i Szczecina

Jednym z najważniejszych momentów pierwszej części wydarzenia było uhonorowanie osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla rozwoju bibliotek, czytelnictwa i życia kulturalnego w regionie.

Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” wyróżnione zostały:

Pani Małgorzata Matysiak – Dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku

Pani Zuzanna Musielak-Rybak – Dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie

Odznaka została przyznana za wybitne zaangażowanie w rozwój kultury, czytelnictwa i integracji społecznej oraz za tworzenie nowoczesnych, otwartych przestrzeni sprzyjających edukacji, aktywizacji mieszkańców i promocji dziedzictwa Wielkopolski.

Tytuł Templum Libri otrzymały:

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn

Centrum Kultury i Biblioteka w Piaskach

oraz

Pan Michał Hynas – moderator Dyskusyjnego Klubu Książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu

Wyróżnienia przyznano za konsekwentne kreowanie biblioteki jako gościnnej przestrzeni słowa, troskę o pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa oraz międzypokoleniową integrację wokół kultury, a także za budowanie trwałych więzi społecznych i twórcze inspirowanie do rozmów o literaturze w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Drugą część uroczystości stanowiła Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników 2026.

Jury trzeciej edycji nagrody pracowało pod przewodnictwem Włodzimierza Mazurkiewicza, Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. W jego skład weszli również: Małgorzata Grupińska-Bis, prof. Piotr Śliwiński, prof. Jan Galant, Krystyna Adamczak, Jarosław Balcar oraz Piotr Landsberg.

W kategorii „Literatura dla dzieci i młodzieży” nominowane zostały książki:

Michał Figura, Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński, „Rysie. Historie prawdziwe”, Wydawnictwo Dwie Siostry

Anja Franczak, Marianna Sztyma, „Żaba. Mała opowieść o żałobie”, Wydawnictwo Albus

Barbara Kosmowska, Emilia Dziubak, „Latawiec”, Wydawnictwo Agora dla dzieci

Wit Szostak, „Wylinka”, Wydawnictwo Powergraph

Katarzyna Wasilkowska, „Złodziejka”, Wydawnictwo Literatura

Zwyciężyła: Katarzyna Wasilkowska, „Złodziejka”, Wydawnictwo Literatura.

Laudację wygłosiła Krystyna Adamczak.

W kategorii „Literatura dla dorosłych”nominowane zostały książki:

Mikołaj Grynberg, „Rok, w którym nie umarłem”, Wydawnictwo Agora

Jakub Małecki, „Obiekty głębokiego nieba”, Wydawnictwo SQN

Maciej Siembieda, „Gołoborze”, Wydawnictwo Znak Litera Nova

Szczepan Twardoch, „Null”, Wydawnictwo Marginesy

Zyta Rudzka, „Tylko durnie żyją do końca”, Wydawnictwo W.A.B.

Zwyciężył: Mikołaj Grynberg, „Rok, w którym nie umarłem”, Wydawnictwo Agora.

Laudację wygłosił prof. Piotr Śliwiński.

Laureaci Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników otrzymali nagrody finansowe w wysokości 60 tys. zł. Każda z nominowanych książek została uhonorowana gratyfikacją finansową w wysokości 5 tys. zł.

Laureaci – oprócz statuetki – otrzymali także specjalnie przygotowaną grafikę autorstwa Szymona Szymankiewicza, poznańskiego twórcy grafik i plakatów, laureata licznych nagród i wyróżnień.

Kolejną częścią wieczoru było wręczenie nagród finansowych dla bibliotek z Wielkopolski, przy których działają kluby czytelnicze nominujące książki w tegorocznej edycji nagrody.

Nagrody w wysokości 5 tys. zł, z przeznaczeniem na zakup nowości wydawniczych i organizację spotkań z nominowanymi, otrzymały biblioteki w:

Ostrzeszowie
Grodzisku Wielkopolskim
Chodzieży
Raszkowie
Zaniemyślu
Doruchowie
Międzychodzie
Krzykosach
Kleszczewie
Jaraczewie

Po części oficjalnej przyszedł czas na muzykę. Przed publicznością ponownie wystąpili Olek Różanek z towarzyszeniem Borysa Sawaszkiewicza oraz orkiestry smyczkowej Baltic Neopolis Orchestra.

Organizatorzy: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Dofinansowano ze środków Województwa Wielkopolskiego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. „Gala Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników 2026”.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: