22 / 05 / 23

Etno-warsztaty – relacja

19 maja 2023 w Bibliotece Wojewódzkiej odbyły się zajęcia pn. „Paweł Edmund Strzelecki – warsztaty o zapomnianym bohaterze”, prowadzone przez „Etno-Warsztaty Robb Maciąg” z Jeleniej Góry. Wzięli w nich udział uczniowie z dwóch klas pierwszych Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu.

Pierwsza część warsztatów polegała na przybliżeniu osoby Pawła Strzeleckiego – jednego z najwybitniejszych Polaków XIX wieku, pochodzącego z Wielkopolski (Głuszyny – części Poznania) podróżnika, odkrywcy: niemal zupełnie nieznanego w Polsce, a za to rozpoznawalnego przez każde irlandzkie dziecko.

Warto tutaj wspomnieć, że rok 2023 jest rokiem Pawła Strzeleckiego, co zapewne tym bardziej przyczyni się do rozpowszechnienia wiedzy o tej wybitnej postaci.

W drugiej części uczniowie mieli okazję kulturowo odkryć Kanadę (1. grupa) lub Hawaje (2. grupa). I tak grupa „kanadyjska” poznała Wyandotów (Huronów) i dowiedziała się, dlaczego tak bardzo różnią się od wyobrażenia „Indian”, jakie mamy po obejrzeniu kilku hollywoodzkich produkcji. Następnie z gałęzi, koralików, sznurków i skrawków materiału młodzież stworzyła tradycyjne łapacze snów – pułapki na złe sny. Co ciekawe, nie przypominają one w ogóle „komercyjnych” łapaczy snów, które obecnie możemy spotkać w sklepach.

Z kolei grupa „hawajska” poznała grę Konane – tradycyjną hawajską grę planszową, łudząco podobną do warcabów. Po wciągającej rozgrywce przyszedł czas na wykonanie stempli ohe kapala – oryginalnie są to stemple rzeźbione w bambusowych listewkach, służące do ozdabiania tkanin, natomiast w wersji warsztatowej były to listewki, na które uczestnicy przyklejali kawałki sklejki wzorowane na geometrycznych kształtach prawdziwych stempelków.

Etno-warsztaty spotkały się z entuzjastycznym odbiorem uczestników, a prowadzący Robert Maciąg (pasjonat-podróżnik, autor kilku książek podróżniczych) potrafił w prosty i komunikatywny sposób przekazać młodzieży solidną porcję wiedzy połączoną z dobrą zabawą.

Tekst: Alicja Dudzińska, zdjęcia: Katarzyna Chwistek.

Plakat z grafikami przedstawiającymi mapę i globus. napis: Dookoła świata z książką w roku P.E. Strzeleckiego

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: