21 / 03 / 23

A może by tak wagary z książką?

I nadszedł ten czas, kiedy zima ustąpiła wiośnie. W ferworze wiosennych porządków zachęcamy do zatrzymania się na chwilę (najlepiej w naszej bibliotece) i dotarcia do książki, która nie pozwoli poddać się wiosennemu przesileniu.

Drodzy Czytelnicy! Z tej jakże wiosennej okazji chcielibyśmy Wam polecić kilka propozycji książkowych (niekoniecznie z topieniem Marzanny w tle).

Dla młodszych czytelników i ich rodziców polecamy serię komiksów: „Smerfy i świat emocji” autorstwa Falzara i Thierrego Culliforda. Za wesołe rysunki odpowiedzialny jest Antonello Dalena. Warto dodać, że w każdej książeczce znajdziemy porady i opinię psycholożki dziecięcej. W wiosce Smerfów żyje się przyjemnie, ale nawet tym małym, niebieskim stworzeniom zdarza się napotkać różne trudności. Smerfowi Ciamajdzie (K – 185505) ciągle coś się nie udaje, dlatego nikt nie chce korzystać z jego pomocy. Nasz biedny bohater staje się coraz smutniejszy i mniej pewny siebie.
Z kolei Smerfetka ( K – 185507) ma problem taki, że ma już dość dostawania kwiatów. Smerfetce marzy się zostać sportsmenką i chciałaby móc uprawiać jakąś ciekawą dziedzinę sportu tak jak inne Smerfy. Strachuś (K – 185504) to Smerf, który boi się dosłownie wszystkiego, a najbardziej ma obawy przed ciemnością.
Łasuch (K – 185506) z kolei pochłania zbyt duże ilości deserów, nie w głowie mu konkretny posiłek. Z tego właśnie powodu cieszy się bardzo Gargamel dla którego to dobra okazja, aby zasiać niepokój w wiosce Smerfów.

„O tym można rozmawiać tylko z królikami” (MB – 172707) autorstwa szwedzkiej pisarki Anny Höglund to picturebook skierowany głównie do młodzieży. Ta obrazkowa historia opowiada, o tym, co może czuć dorastający, młody człowiek. Trzynastoletnim narratorem książki miotają skrajne emocje. Chłopiec pragnie przynależeć do jakiejś grupy, ale ma też poczucie odrębności i wyobcowania. Czy inność zawsze musi budzić złość?
Książka została uznana za najlepszą książkę obrazkową roku, oraz za najlepszą książkę artystyczną roku.

Jeśli nie znacie jeszcze młodej i zbuntowanej „Enoli Holmes” (MB – 178396) (AB – 3408) to zachęcamy do zapoznania się z tą postacią sięgając po cykl książek autorstwa Nancy Springer. Enola to młodsza siostra Sherlocka dla której nie straszna jest żadna kryminalna zagadka. Dzięki swojemu sprytowi i empatii bohaterka pokonuje wiele niebezpiecznych przygód. Polecamy również zapoznać się z ekranizacją przygód ,,Enoli Holmes” z Millie Bobby Brown w roli głównej.

Jeśli macie ochotę na jeszcze więcej niebezpiecznych przygód do tego z dużą dawką magii, to zachęcamy zajrzeć do wnętrza niepokojącego „Domu Tajemnic” (MB – 154789) Chrisa Columbusa i Neda Vizziniego. Columbus jest znany z wyreżyserowania dwóch pierwszych adaptacji „Harrego Pottera”, ,,Gremlinów” czy ,,Kevina samego w domu”. Taką filmową namacalność można wyczuć w tej książkowej trylogii, która również ma doczekać się swojej ekranizacji. Bohaterowie książki to trójka rodzeństwa, które wraz z rodzicami przeprowadzają się do starego domostwa w San Francisco, należącego niegdyś do pewnego pisarza i wizjonera (chwilami można wyczuć inspirację ,,Serią niefortunnych zdarzeń”).
Okazuje się, że dom skrywa w sobie nie tylko imponujące pomieszczenia i monumentalną bibliotekę, ale także niezbyt przychylną łysą wiedźmę.

Starszym czytelnikom polecamy: „Szarak za miedzą. Prywatne życie pola” (187457) to opowieść nie tylko o krajobrazie, ale też o nas samych. Książka powstała na bazie obserwacji roślin i zwierząt żyjących na polach.

Kolejną propozycją na początek wiosny jest „Elementarz kwiatowy” (186733). Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich amatorów ogrodnictwa. W książce znajdziemy liczne porady jak pielęgnować kwiaty, dowiemy się jakie gatunki warto uprawiać w ogrodzie i na tarasie.

Miłośników thrillerów na pewno zainteresuje „Mroczne jezioro” Natashy Preston (B – 186333). Jest to historia o przyjaciółkach, które dziewięć lat wcześniej spędzały wakacje w Obozie nad Jeziorem, teraz wracają tam jako opiekunki. Bohaterki skrywają sekret, o którym jak się im wydaje, wiedzą tylko one. Wakacyjną beztroskę przerywa wiadomość od kogoś, komu zależy, aby przyjaciółki dosięgła sprawiedliwość.

Fanom literatury pięknej polecamy „Jeszcze w zielone gramy” Anny H. Niemczynow (B – 186053). Edyta i Seweryn, główni bohaterowie powieści, po wielu latach nieudanych starań o dziecko postanawiają adoptować Jaśminę. Autorka w książce ukazuje drogę dążenia do rodzicielstwa i pokazuje rzeczywistość, z jaką boryka się wiele par.

„Jezioro tajemnic” Denise Hunter (B – 186055) jest pierwszą częścią cyklu. Molly Bennett wraz z rodzeństwem postanawiają otworzyć pensjonat w zabytkowej rodzinnej posiadłości. Gościem pensjonatu jest Adam Bradford, pisarz cierpiący na zanik weny twórczej. Inspiracji szuka w miasteczku nad jeziorem w Karolinie Północnej, które wybrał na miejsce akcji swojej najnowszej powieści. W kolejnym tomie „Kropla błękitu” (B – 182277) w Bluebell pojawia się wschodząca gwiazda Mia Emerson, która padła ofiarą skandalu i szuka miejsca by ukryć się przed dziennikarzami. W pensjonacie poznaje Leviego Bennetta, brata Molly. W trzeciej części cyklu „Jesienne niebo” (B – 186102) rodzeństwo Bennettów postanawia sprzedać pensjonat. W miasteczku postanawia zostać tylko Grace, siostra Molly i Leviego. Grace ma nadzieję, że rozwój własnej wypożyczalni sprzętu sportowego uchroni ją przed samotnością po wyjeździe Molly i Leviego. W Bluebell pojawia się Wyatt Jennings, agent Secret Service, który po postrzale zostaje wysłany na urlop. Tam poznaje Grace, która oprowadza go po górach.

Ostatnią naszą propozycją jest reportaż Adama Robińskiego: „Pałace na wodzie. Tropem polskich bobrów” (187311). Jest to opowieść o powrocie zagrożonego gatunku. Książka jest zapisem krajoznawczego śledztwa w poszukiwaniu źródeł obecnej potęgi krainy bobrów.

Wszystkie wymienione pozycje są dostępne w wypożyczalni Biblioteki Wojewódzkiej, na Prusa 3!

Zapraszamy!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: