Kulka Piotr

Piotr Kulka – kierownik Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, choreograf, pedagog, manager kultury, etnolog, ekspert Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), ekspert w dziedzinie „kultura, sztuka, ochrona dóbr materialnych i dziedzictwa narodowego”, członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Odznaczony w 2018 Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego przyznaną przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Piotr Kulka jest autorem odtworzonych i uszytych, jedynych w Polsce, strojów ludowych dawnych wsi miasta Poznania, a także złotego czepca i kornetu ślubnego Bambrów Poznańskich. Odtworzył poznański folklor taneczny oraz muzyczny, opracowując poznańskiego Podkoziołka oraz oczepiny Bambrów Poznańskich.

Współpracuje jako konsultant z wieloma zespołami folklorystycznym na terenie swojego województwa m.in. z Zespołem Pieśni i Tańca „Tursko”, w którym odtworzył folklor muzyczno-taneczny Turska i okolic, Zespołem Pieśni i Tańca Głogowianie dla którego zrekonstruował i odtworzył stroje wsi Głogowej, a także odtworzył muzycznie i choreograficznie folklor tejże wsi opierając go na zwyczaju dożynkowym, Zespołem Tańca Ludowego „Swojacy”, Zespołem Pieśni i Tańca Gorzyczani i innymi.

Piotr Kulka jest autorem publikacji książkowej „Wybrane tańce i zabawy folkloru wielkopolskiego” wraz z płytą CD, publikacji z zakresu folkloru skierowanej dla najmłodszych „Kolorowanki – Polskie Stroje Ludowe”, publikacji książkowej „Tradycyjne gry i zabawy w Wielkopolsce, a także kolorowanki edukacyjnej „Wielkopolskie instrumenty ludowe”.

Więcej: https://folklor.pl/kierownictwo/piotr-kulka/